pühapäev, 22. november 2009

Paberi suund

Üks asi, mille üle olen Tartu Kunstikooli õpetajatele tänulik - esimese asjana õpetati selgeks, et paberil on ka oma suund ja see on oluline! Kunagi ei keerata tööd või paberit rulli vastupidiselt paberi suunale!


Kindlasti oled paberit (eriti paksemat) kokku voltides või rebides (ajalehte) kogenud, et ühte pidi voltides-rebides tuleb tegevus paremini välja, teistpidi lähed rebimisjoon viltu või ei taha üldse rebeneda ja voltimise joon jääb konarlik, paks, seda on raske alla vajutada ja kui mööda seda joont noaga lõigata, siis jääb tulemus eriti karvane.

Siin mängibki rolli paberi suund. Näiteks akvarellpaberit vaadates on näha ühtepidi jooksvad jooned. Kui nüüd paberit sama pidi voltida, rebida, rulli keerata, siis on tulemus tunduvalt parem, kui vastu paberi suunda seda tehes.

Olen märganud, et müüjad keeravad paberi tavaliselt täiesti suvaliselt rulli. Kui ma ütlen, et jah palun rulli, aga keerake nii pidi, siis vaadatakse mind nagu tobu, aga tavaliselt ikka keeratakse niipidi, nagu palun keerata. Rulli keeramisel on paberi suund oluline, sest kui olla natuke hoolimatu, siis tekivad paberile kohe sisse väikesed kortsumise jäljed. Mõnel paberil ei paista see hästi välja ja mõnel paberil pole see ka oluline, aga näiteks joonistuspaberi ja harilikujoonistuse puhul hakkab see väike kortsujälg kohe muutuma kõigest muust tumedamaks, kui harilikuga sellest korduvalt üle käia...

Kommentaare ei ole: