neljapäev, 12. märts 2009

KevadSeikleja.com kirjutab kevade kohta nii:

Kevad on teadagi looduse tärkamise aeg. Päike käib kõrgelt ja päevad on pikad. Kevad sõltub ka talvest. Suure lumega talvele järgneb suure veega kevad. Seiklejatele on see oluline. Kevade edenedes hakkavad saabuma linnud ja tärkama taimed. Iga sekund on täis muutusi läheneva suve eel.


Vikipeedia fakte kevadest:
  • Kevad on jahe aastaaeg, mis on väljendunud eriti selgelt parasvöötmes, vähem lähistroopikas ja arktilistel aladel. Kevadele on iseloomulikud õhutemperatuuri kasv, maapinnal sulab lund ja veekogudel sulab jää.
  • Igapäevaelus arvestatakse kevadekuudeks põhjapoolkeral märts, aprill ja mai; lõunapoolkeral on kevadkuud september, oktoober ja november. Kevade algus on vastavalt 1. märts või 1. september.
  • Astronoomiline kevad algab kevadisel pööripäeval põhjapoolkeral ja sügisesel pööripäeval lõunapoolkeral.
  • Meteoroloogiline kevad algab keskmise päeva õhutemperatuuri üleminekul üle -10°C.
  • Fenoloogiline kevad algab keskmise päeva õhutemperatuuri üleminekul üle 0°C.

AEG ja KALENDER: üks vahva aastaaegu tuvustav õppematerjal 1. kooliastmele annab vahvaid vanasõnu kevade kohta. Kas sina tead, mida need tähendavad?
  • Linavästrik taob jõejää oma pika sabaga puruks.
  • Luiged viivad lume.
  • Kägu kukub lehed puusse.
Mõned kevadised lilled eelmistest aastatest:* Kel soovi, võib fotosid kasutada õppetöös ;) Kui soovi saada suuremat pilti, siis anna teada e-posti kaudu, saan kuidagi toimetada suurema faili.

2 kommentaari:

Jüri ütles ...

Tere,
mõned selgitused.
See vikipeedia artikkel pole kahjuks ilmselt korrektne ega eriti usaldusväärne, sest igasugused selgitused puuduvad (mitte ainult seetõttu). Kuidas on tegelikult?

Tegelikult on meteoroloogiline kevad saabunud siis, kui keskmine temp. tõuseb püsivalt üle 0 (vikis -10?) ja fenoloogiline, kui üle +5 kraadi ehk see on kevad kitsamas mõttes ja saabub koos taimede vegetatsiooniperioodi algusega (vahel öeldakse selle kohta klimatoloogiline kevad, (!).
Praegust hetke võiks justkui meteoroloogiliseks kevadeks nimetada (ametlikult ongi, saabus pühapäeval, 29. märtsil, sest ööpäeva keskmine temp. üle 0), aga ma pean õigemaks nimetada klimatoloogiliseks, sest aastaaeg on siiski pigem ilmastu(kliima)nähtus.
Eks terminoloogilised kokkulepped on muidugi maitse asi.
Rohkem kevadest: http://ilmjainimesed.blogspot.com/

Murkeliine ütles ...

Aitäh täpsustuste eest! Näet, jälle pisut targem.

Wikipeedia ja üldse selle suure laia internetiga on tihtilugu ju nii, et inimene otsib midagi, leiab, võtab kasutusse ja sinna see asi jääbki. Wikipeediaga õnneks on lootust, et keegi, kes asjast midagi rohkem teab, täiendab seda artiklit ükskord asjalike kommentaaride, teadmiste ja faktidega.